Kişisel Gelişim

Mentor Neden Önemlidir ?

Bizim en çok kıymet verdiğimiz şeyler arasında zamanımız(vaktimiz) ilk 3'ten bir tanesidir diğerlerini zaten siz biliyorsunuz, hiç kuşkusuz sahip olduğumuz en kıymetli şeylerden bir tanesidir.

Bir şey öğrenirken zamanımızı iyi yöneterek daha efektif kullanabiliriz. Peki ama zamanımızı iyi yönettiğimiz halde öğreneceğimiz şey yanlış yaklaşımlarla çok zaman harcayabildiğimiz ve üstüne üstlük istediğimiz seviyede olmadığımız durumlar oluşabilir. (Bu çok sinir bozucu bir durum yaşadığım için biliyorum.) Bu mesela benim gibi yazılım alanında meraklı ama ne yapacağını, nereden başlayacağını bilmeyenler için mentörlüğün neden bu kadar çok önemli olduğunu anlatmaya çalışacağım.

Ben pandemi döneminin başında kendimi yazılım alanında geliştirebileceğimi düşündüm ve kendi imkanlarımla internetten araştırarak, okuyarak bilgi sahibi olmaya çalışıyordum. İlk başlarda iyi gidiyordu kendimi geliştirebileceğimi düşünüyordum daha sonra kendimi biraz daha karmaşık konularının içinde bulduğumda ne yapacağım hakkında en ufak bir fikrim bile yoktu. Yani bir başlarda konuların vermiş olduğu basitlikten dolayı bir yere kadar gelmiştim. Bu geldiğim noktaya kadar kendimden emin bir şekilde kendimi geliştirebileceğimi düşünüyordum. Ama ne yazık ki konu başlıkları biraz karışınca, yeni konu başlıkları gelince ne yapacağım, nasıl karar alacağım konusunda kafamda en ufak bir fikir bile yoktu.

Tek başına kendimi geliştirme maceramda sanki bir duvara toslamıştım. Doğru kararlar alamıyordum. Çok saçma kararlar alarak yazının başında belirtiğim sahip olduğumuz en kıymetli şeyimiz olan zamanı bir nevi boşa harcadığımı fark ettim. Nasıl mı ? Bir teknolojiyi öğrenirken temel syntax anladıktan sonra işler biraz karışınca yanlış verdiğim kararlar yüzünden farklı bir teknolojinin farklı bir alanında kendimi buluyordum. Yani o programlama dili senin, bu programlama dili benim şeklinde hergün yeni birşey deneyerek kendimi buluyordum. Bir noktaya odaklanamıyordum, ne yapacağımı bilmiyordum, çünkü öğrenmeye çalıştığım konu hakkında daha önce bir fikrim bile yoktu. İleriye dönük planlarım kısa vadeli, geçiçi çözümlerdi. Kalıcı, doğru çözümler üretemiyordum çünkü ilerde ne var bilmiyordum. Yaptığım planlar günü kurtarıyordu. Öğreneceğim şey havada kalıyordu.

Kafamın karışması bence çok doğal çünkü öğrenilmesi gereken birçok konu vardı ve ben hangisinden başlayacağımı bilmiyordum. Benim gibi yeni başlamış birçok insanın kafası karışık.

Kendimi nasıl en iyi şekilde geliştirebilirim diye düşündüm ve bu yaşadığım sorunları anlatabileceğim, sorunlara karşı kalıcı çözümler bulabilecek, yaşadığım sorunları bilen ve doğru yaklaşımlar ile beni bilinçlendirecek bir mentörün olması gerektiğini düşündüm. Yoksa kendimi yine farklı bir programlama dilinde veya framework’te bulabilirdim.

Yaşadığım sorunlar nedeniyle boşa giden zamandan ne kadar erken dönülse kârdır diye düşündüm ve mentör arayışına girdim. Yazılım alanında takip ettiğim şuan ki mentörüm Enes Tuzlu Linkedin’dan bir staj ilanı “Staj Programı”adında bir program açmıştı hemen başvurdum. Eğer sizde spesifik bir alanda kendinizi geliştirmek isterseniz o alanda olan insanların gruplarına katılabilir yardım alabilirsiniz veya benim gibi Linkedin’den bulabilirsiniz. Ama bu birazda sizin inatcılığınıza kalmıştır. Mentörünüzü bulduktan sonra mentörünüzün verdiği görevleri yerine getirmeye çalışın istekli olduğunuzu gösterin hele ki karşılığında hiçbir şey olmadan size vakit ayıran bir mentörünüz varsa.

Mentörüm Enes Tuzlu bana geri döndü ve yaşadığım sorunları anlattım. Sorunlar üzerine daha kalıcı çözümler ile daha etkili bir şekilde yazılım ile meceram devam ediyor. Eksik olduğun konular üzerine konuşuyoruz, nasıl daha iyi bir yazılımcı olabileceğimi, yaptığım hataları tekrarlamamak için neler yapabileceğimizi konuşuyoruz. İlerde ne yapmam gerektiğini konuşuyoruz. Her hafta önemli konular üzerinde makale okuyup üzerinde tartışıyoruz. Sektörde önemli bazı trickleri konuşuyoruz, öğrenmem gereken teknolojileri, bir yol haritası oluşturuyoruz bu yol haritasına göre program devam ediyor.

İyi bir mentor ile zaman geçirdiğinizde onun iyi özellikleri yavaş yavaş size geçer(Örneğin ben zaman yönetimi konusunda). Mentörlerimiz vasıtasıyla bizden çok daha ileride, yüksek statülü insanlarla tanışma fırsatı buluruz.

Ama bence en önemlisi sektörde kullanılan teknolojileri mentörlerimiz vasıtasıyla benim gibi hiç deneyimi olmayan tecrübesi olmayan ama öğrenmeye aç bireylerin öğrenme hızlarını x5 aldığını söyleyebilirim.

Bu saydığım şeyler benim tek başına çalışırken yapabileceğim tecrübeler olamazdı. Bu nedenle mentör kavramı benim için çok önemli bir noktada ayrıca mentör seçerken çok dikkat etmelisiniz. Sizi gerçekten geliştirebileceğini düşündüğünüz mentör seçmeye çalışın. Size bişeyler katabileceğini düşündüğünüz ve size bişeyler katabilmek için hevesli mentörler seçin tıpkı benim mentörüm gibi :).

Eğer herhangi bir alanda kendimi geliştirmek istersem ilk olarak ilgili alanda iyi bir mentör bulmak olacaktır. Böylelikle zamanımı daha etkili bir şekilde kullanmış olurum.

Okuduğunuz için teşekkür ederim. Sağlıklı günler dilerim.

0 Yorum
Yorum Yap
Cihat Salik
Merhaba, Ben Cihat Salik

Cihat Salik

Bizi takip edin!

Gelişmelerden daha hızlı haberdar olmak için sosyal medya hesaplarımızı takip edin.