Java

Apache Netbeans'e Merhaba Deyin

Apache Netbeans' e Merhaba

Öncelikle tekrardan merhabalar. Önceki postumuzda Netbeans ile JDK kurulumunu göstermiştik. Eski sürümlerle çalışmak bazen kaynak olarak bolluğa neden olsa da yeni teknolojilere alışmak her zaman işleri kolaylaştırır. Bu nedenle bu yazımızda, Apache Netbeans kurulumunu ele alacağız. Konuşmaya dalmadan asıl görevimize dönelim.

Bu JDK nasıl yüklenir?

Her şeyden önce bilgisayarımızda bir java jdk olmadır. Eğer yok ise Apache installer çalışmayacak “Jdk bulunamadı” hatası verecektir.  Bu nedenle ilk olarak Java SE Development Kit (JDK) indireceğiz. JDK’lar her geçen gün geliştirilmektedir. Güncel olması sizler için çok daha iyi olacaktır. Fakat unutmamak lazım. Bazı kütüphaneler değişebilir. Metotlar kaldırılabilir veya daha yeni metotlara merhaba diyebilirsiniz. Bu neden sürüm notlarını okumayı unutmayın. Bugün sizlere tamamen güncel JAVA kurmayı göstereceğim. Bu nedenle postumun yazıldığı tarihin en güncel JDK 17  olduğu için bu link' üzerinden işletim sisteminize uygun kurulum dosyasını indirelim. Çoğumuz Windows kullandığı için bu yazımda Windows işletim sistemini referans alacağım.  Aşağıdaki resimden de gösterildiği gibi indirelim. Dokümantasyonu okumayı unutmayalım, naçizane tavsiyemdir.

İndirmiş olduğumuz exe ‘yi next next diyerek kuruyoruz. Şimdi bir geliştirici kitimiz mevcut. Sırada bu kiti kullanacak olan IDE’miz yani Integrated Development Environment (Entegre geliştirme ortamı) anlamına gelen bizim kullanacağımız Apache Netbeans’ i kurmaktır. Yani netbeans, bir ide’dir.

Apache Netbeans'i Kuruyoruz

Çok konuşmadan hemen kuruluma devam edelim. Daha sonra bol bol konuşacağız. Öncelikle  link’ e gidelim ve işletim sisteminize uygun olan sürümü indirelim.

İndirme işlemi tamamlandıktan sonra kurulum dosyamızı çalıştıralım.

İlk olarak bizleri yukardaki ekran karşılayacaktır. Paket seçimini Next’ e tıklayarak geçelim.

Sözleşmeyi onaylayarak next diyelim.

Kurulacağı konumu ve jdk konumunu belirtip devam diyoruz. Ben herhangi bir değişiklik yapmıyorum. Ve devam diyorum. Eğer next aktif değil ise JDK yolunun doğru olup olmadığını kontrol ediniz.

Son olarak install diyerek kurulumu başlatıyoruz. Ve son olarak finish diyerek bitiriyoruz. Tam olarak java’ya artık sahibiz. İlk açılışta biraz beklemelisiniz gerekli ayarlamaları yapacaktır.

Kurulumumuz da tamam olduğuna göre artık JAVA öğrenmeye başlayabiliriz. Gelecek postlarımızda JAVA ile programlamaya giriş yapacağız. Geleneksel algoritma soruları, projeler ve daha bir çok post ile keyifli bir anlatımla ilerleyeceğiz. Şimdilik hoççakalın gelecek postlarda görüşmek dileğiyle…

0 Yorum
Yorum Yap
Batuhan Önder
Merhaba, Ben Batuhan Önder

Her zaman ilk olmak gibi bir zorunluluğumuz yoktur. Fakat en iyisi olmak gibi bir hedefimizin olması zorunluluktur.

Bizi takip edin!

Gelişmelerden daha hızlı haberdar olmak için sosyal medya hesaplarımızı takip edin.